A Kiskun hibrid kukoricák hozamának növelését biztosító innovatív nemesítési technológiák kidolgozása és alkalmazása
A Konzorcium tagjai:
- Kiskun Kutatóközpont Kereskedelmi és Nemesítő Kft
- ATGandCo Biotechnológiai Kft
Támogatási összeg: 118 921 868 Ft
Támogatás mértéke: 65.94%
Befejezés dátum: 2018.12.31
A projekt célja olyan technológiák bevezetése a Kiskun Kutatóközpont nemesítési gyakorlatába, melyek segítségével a cég egyrészt gyorsan és nagy hatékonysággal, másrészt hangsúlyozottan NEM GMO technológiával tud előállítani olyan beltenyésztett kukorica vonalakat, melyek segítségével jó szárazságtűrésű, nagy szemméretű, gyomirtó szereknek ellenálló hibridek hozhatók létre.
- A dihaploid (DH) technológia lehetővé teszi, hogy a nemesítők egy hibrid vonalból egy haploid inducer vonal segítségével egyetlen generáció alatt előállítsanak homozigóta rekombináns beltenyésztett vonalakat, melyek keresztezésével hibridek állíthatók elő. Ez egy nyilvánvaló előny a hagyományos önbeporzásos módszerrel szemben, ahol még a 7. önbeporzott generációban is a genom ~0.5%-a heterozigóta.
- A DH módszer egyik kritikus fázisa a maximum 8-10%-nyi haploid mag/utód azonosítása az utód populációban. Ez jelenleg egy az embrió színét meghatározó marker segítségével történik (ritkábban egy viszonylag későn kiértékelhető levélmorfológiai fenotípus alapján), ami egyrészt nehezen felismerhető, másrészt az egyre inkább keresett, magasabb antocián tartalmuk miatt sötét, vöröses szemszínű vonalak esetében nem is alkalmazható. Ennek kiváltására, azaz a szelekció megkönnyítésére, biztosabbá tételére kidolgozunk egy a világban még nem használt módszert, melynek keretében SNP-ket (egypontos nukleotid polimorfizmusok – single nucleotide polymorphism) azonosítunk a haploid inducer illetve a kiindulási vonalakban, majd létrehozunk egy PCR-alapú genotipizáló panelt, melynek segítségével a haploid jelölt vonalak ploidia szintje a diploidizáció előtt gyorsan és nagy biztonsággal meghatározható.
- A tudományos vizsgálatok számos olyan természetes mutációt, gén allélt azonosítottak, melyek eredményeképp a növények pl. ellenállóvá válnak bizonyos gyomirtó szerekkel szemben, nagyobb méretű szemtermést hoznak létre, vagy jobban tűrik az abiotikus stresszeket, pl. a szárazságot. Ezek a mutációk egy új eddig még csak a tudományos kutatásban használt technológia, az oligonukleotid indukálta mutagenezis segítségével, GMO technológia használata NÉLKÜL, és a teljes genom mutagenezis hátrányait elkerülve célzottan létrehozhatóak akár a már rendelkezésre álló elit vonalakban is. A módszert a világon először felhasználjuk GMO-MENTES növényvédőszer rezisztens vonalak előállítására egy termesztett növényben.